Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Gaziantep

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Gaziantep

  Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) Gaziantep, sezaryen geçmişi olmasına rağmen normal doğum yapmak isteyen gebelerin vajinal olarak doğum yapmasıdır. Sezaryen sonrası normal doğum yapmak birçok risk bulundurduğu için geçmişte tercih edilmeyen bir uygulamadır. Bu sebeple bir kez sezaryen doğum yapanlar bütün çocuklarını aynı yöntem ile doğurmak zorundaydı.

  Günümüzde ise gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile sezaryen sonrası normal doğumu riskli hale getiren faktörlerin önüne geçilebilir. Sezaryen sonrası bazı kıstaslara göre gebenin vajinal doğuma uygun olması durumunda sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) gerçekleşebilir. Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) Gaziantep hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir ?

  Doğumun vajinal yoldan doğal olarak gerçekleşmesinin anne ve bebek açısından riskli olduğu durumda cerrahi müdahale ile doğum yapılması sezaryen doğum olarak adlandırılmaktadır. Sezaryen doğum bir cerrahi operasyon olduğu için iyileşme süreci vajinal doğuma göre daha komplikasyona açık ve uzun süreli olur. Bu sebeple bir sorun olmadığı takdirde sezaryen yerine vajinal doğum tercih edilmektedir. Diğer yandan anne, bebek ve doğuma bağlı komplikasyonlar sebebiyle vajinal doğum anne ve bebek sağlığı için tehdit oluşturduğunda sezaryen ile doğum gerçekleştirilir. Sezaryen doğum anestezi altında uygulanan ve yaklaşık 30-40 dakika süren bir ameliyattır.

  Vajinal Doğum Nedir ?

  Yaklaşık 40 haftalık hamilelik süreci sonunda doğal olarak gerçekleşen doğum vajinal ya da normal doğum olarak adlandırılır. Vajinal doğum üç evre şeklinde gelişir. İlk evrede vajinal girişin açılması ve doğum sancıları başlamaktadır. Birinci evre doğumun en uzun süren etabıdır. İkinci evrede ise sancılar daha sık oluşur ve bebek doğum kanalında ilerleyerek doğum gerçekleşir. Son evrede ise plasenta rahimden ayrılır ve doğum tamamlanır.

  Vajinal doğum travmatik bir olay olmadığı sürece genellikle komplikasyonlar ile sonuçlanmaz. Vajinal doğum sonrası süreç enfeksiyon ve kanama risklerinin az olması ve ağrı seviyesinin daha düşük olması sebebiyle anne için daha konforlu geçmektedir.

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nedir ?

  Sezaryen doğum geçmişi olan gebelerin vajinal doğum yapması sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) olarak bilinmektedir. Uzun zaman boyunca sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak mümkün değildi. Sezaryen sebebiyle ameliyat kesiği atıldığı için bir sonraki doğumda bu kesiğin tekrar yırtılacağı veya rahmi sıkıştıracağına dair riskler sebebiyle sezaryen doğum sonrasında vajinal doğum yapılmıyordu.

  Sezaryen sonrası vajinal doğum her hamilelikte mümkün değildir. Vajinal doğum yapılması için annenin sezaryen harici bir rahim ameliyatı geçirmemiş olması, sezaryen doğum gerekliliği olmaması, yapısal sorunların bulunmaması, hipertansiyon ve diyabet hastası olmaması gibi ön koşullar bulunur. Ayrıca sezeryanla yapılan doğumdan sonra 2 ile 2.5 yıl kadar beklenmesi gerekmektedir.

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğumun (SSVD’nin) Riskleri Nelerdir ?

  Sezaryen sonrası vajinal doğumun sağlıklı gerçekleşmesi için önceki ameliyat kesiğinin komplikasyona sebep olmaması gerekmektedir. Sezaryen sonrası vajinal doğumda en büyük risk rahmin yırtılmasıdır. Daha önceden atılan sezaryen kesisi vajinal doğum sırasında oluşan kasılmalar sebebiyle yırtılmaya sebebiyet verebilir. SSVD sırasında rahim yırtılma riski %2-3’tür.

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğumun Faydaları Nelerdir ?

  Sezaryen doğum cerrahi bir işlem olduğu için doğum sırasında acı ya da ağrı yaşanmasa da doğum sonrası annenin toparlanma süreci daha zor ve uzun sürelidir. Vajinal doğum genellikle enfeksiyon, aşırı kanama ve diğer komplikasyon risklerinin az olması sebebiyle tercih edilir. Sezaryen doğum sonrasında ağrı şikayetleri daha yoğundur ve sezaryen doğum sonrası en az bir hafta süreyle hastanede istirahat etmek gerekir. Diğer yandan vajinal doğumdan sonra ertesi gün anne ve bebek bir sorun olmadığı takdirde taburcu edilir.

  Normal doğum sonrası sütün daha hızlı gelmesi ve annenin hızlı toparlanması bebeğin gelişimi ve bakımı açısından da önemlidir. Bu şekilde bebek için daha sağlıklı bir büyüme ortamı oluşturulabilir.

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğumda Suni Sancı Uygulanır Mı ?

  Sezaryen sonrası vajinal doğumlarda yırtılma riski olduğu için doğum sancılarının doğal olarak gelmesi riskleri daha düşük tutmaktadır. Suni sancı kullanımı sezaryen sırasında yapılan kesinin yırtılma riskini arttırdığı için uygulanması pek tercih edilmez. Ayrıca bebek 36.haftadan 41.haftaya kadar doğum için yavaş yavaş konum almaya başlar. Bu durumda doğum sancıları başlamadan suni sancı verilirse bebeğin lokasyonu doğum için uygun olmaz. Böyle bir durumda yine anne ve bebeğin hayatı vajinal doğum sırasında riske girer.

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Egzersizleri Nedir ?

  Sezaryen sonrasında vücudu vajinal doğuma hazırlamak için egzersizler yapılar riskler azaltılabilir ve anne ile bebeğin sağlığı korunmuş olur. Gebelik egzersizleri doğumun kolaylaşması için pelvik kasları güçlendiren aktivitelerdir. Günde 15 ile 20 dakika arasında yapılan Kegel egzersizlerinin yanı sıra yoga ve pilates yapmak doğum sürecini kolaylaştırmaktadır.

  Gaziantep Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Fiyatları

  Sezaryen doğum sonrasında vajinal doğum yapabilme tercihi oldukça yeni bir gelişmedir. Uzun yıllar boyunca sezaryen doğum sonrası tekrar eden doğumlar direkt sezaryen olarak yapılıyordur. Sezaryen doğum sonrasında normal doğum yapılırsa sezaryen sebebiyle rahim kesiğinin yırtılması riski sebebiyle vajinal doğum yapılmıyordu. Günümüzde sezaryen sonrası vajinal doğum tercih edilebilir. Vajinal doğumun iyileşme sürecinin kısa olması ve daha konforlu olması sebebiyle hamileler normal doğumu tercih etmektedir. Eğer gebenin durumu sezaryen sonrasında vajinal doğuma uygunsa dikkatli bir planlama ile vajinal doğum uygulanabilir. SSVD için en önemli nokta olası bir rahim yırtılması durumunda hekimin acil müdahale deneyiminin olmasıdır. Bu nedenle sezaryen sonrası vajinal doğumun tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan bir hastanede ve deneyimli hekimlerce yaptırılması gerekir. Gaziantep sezaryen sonrası vajinal doğum fiyatları hakkında Op. Dr. Eyyüp Süer Timur’dan randevu alabilirsiniz.


  Bize Mesaj Gönderin!