Plasenta Perkreata Tedavisi Gaziantep

  Plasenta Perkreata Tedavisi Gaziantep

  Plasenta perkreata tedavisi Gaziantep, plasenta yapışmasının anne ve bebek sağlığını riske atmaması için uygulanan tedavi planlamasıdır. Hamilelik sırasında oluşan plasentanın rahime derin şekilde yapışması plasenta perkreata olarak adlandırılır.  Plasenta perkreata kürtaj, cerrahi rahim operasyonları, sezaryen doğum, plasenta sorunları gibi durumların önceden yaşanması sebebiyle olabilir. Ayrıca hamileliğin 35 yaştan sonra olması, çoğul gebelik ve rahim içinde bulunan patolojiler de plasenta yapışmasına sebep olabilir.

  Plasenta perkreata oluşumu sonrasında anne ve bebeğin sağlığını korumak için uygun tedavi ve doğum planlaması yapılır. Genellikle plasenta perkreta tedavisi 36.haftadan önce uygulanan sezaryen doğum ile gerçekleşir. Plasenta perkreata tedavisi Gaziantep hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ile iletişime geçebilirsiniz.

  Plasenta Nedir ?

  Plasenta bebeğin anne karnında gelişimi için oluşan bebeğin eşi olarak bilinen geçici bir organdır. Plasenta sayesinde anne ve bebek arasında besin ve gerekli maddelerin transferini sağlanmaktadır. Plasenta hamileliğin yirminci haftasında oluşur. Plasenta kırmızı renkli, yuvarlak ve 20 cm çapı olan bir yapıdır. Plasenta besin alışverişinin yanı sıra bebeğe bulunan atık maddelerin de anneye iletilmesini sağlar. Bu şekilde bebeğin gelişiminde oldukça etkili bir rol oynamaktadır.

  Plasentanın görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Plasenta fiziki yapısı sayesinde bebeğin rahime tutunmasını sağlar.
  • Anne karnındaki sindirilmiş besinleri bebeğe aktarır.
  • Aktarılacak vitamin, hormon, besin gibi maddelerin miktarını ayarlar ve süzgeç görevi görür.
  • Bebeğin oksijen ihtiyacının karşılanması için anneden bebeğe oksijen aktarımını sağlar. Bebeğin vücudundaki karbondioksiti ise anneye geri yollar.
  • Hormon salgısı yaparak bebeğin gelişimine yardımcı olur.

  Plasenta Perkreata (Plasentanın Rahime Yapışması) Nedir ?

  Plasentanın parmaklı yapısı gelişerek rahim kaslarından rahim duvarı dışına ulaşabilir. Bu durumda plasenta rahime yapışır. Plasentanın rahime yapışması gebelikte yaşanan ciddi bir sağlık sorunudur çünkü plasenta doğum sırasında rahimden ayrılamaz ve aşırı kanamaya sebep olur. Plasenta perkreata varlığında anne ve bebeğin hayati tehlikesi olacağı için normal doğum yapılamaz.

  Plasentanın rahime yapışması üç boyutta gerçekleşebilir. En hafif yapışma plasenta akreata, orta seviyeli yapışma plasenta inkreata ve en ileri seviye yapışma plasenta perkreata olarak adlandırılır. İlk aşamada plasenta myometrium adı verilen rahim kaslarına ulaşmıştır. Orta seviye olan plasenta inkreata ise plasentanın myometriuma nüfuz ettiği durumdur. Plasenta perkreata myometriumu aşarak rahim duvarına veya idrar kesesi gibi dış organlara plasentanın yapışması durumudur. Bunların arasında en yaygın görüneni ise plasenta inkreatadır.

   Plasenta Perkreata Neden Oluşur ?

  Plasenta perkreata riski bütün hamileliklerde bulunur fakat annenin geçmişte yaşadığı operasyonlar, hayat tarzı ve diğer etkenler sebebiyle bu risk artmaktadır. Plasenta perkreata riskini arttıran faktörler:

  • Anne yaşının 35’den büyük olması
  • Kürtaj, düşük, dış gebelik ya da sezaryen geçmişi olması
  • Rahim içerisinde miyom ve polip gibi lezyonların bulunması
  • Rahim içerisine cerrahi operasyon uygulanmış olması
  • Sigara tüketimi
  • Daha önceden plasenta yapışması ya da plasenta previa yaşanmış olması
  • Rahimde oluşan enfeksiyonlar şeklinde sıralanabilir.

  Plasenta perkreata’ya özellikle sezaryen doğum geçmişi olan hamilelerde sıklıkla karşılaşılır. Sezaryen doğum oranının artmasıyla plasenta perkreata oluşması da yaygınlaşmıştır.

  Plasenta Perkreata Tanısı Nasıl Konulur ?

  Plasenta yapışması meydana geldiğinde genellikle standard ultrason üzerinden teşhis konulamaz. Diğer yandan düzenli ultrason kontrolleri sırasında fark edilen anormallikler sonucunda MR ya da transvajinal ultrasonografi ile plasenta perkreata tanısı konulabilir. Ultrasonda ortaya çıkan anormal bulgular ise:

  • Rahim ortasında bulunan myometrium kas dokusunda kalınlaşma
  • Rahim ve mesane arasında hat bozulması
  • Rahim duvarından mesaneye uzanan kitle
  • Plasentanın arka kısmında bulunan clear zone adlı bölgenin kaybolması şeklinde sıralanabilir.

  Ayrıca gebeliğin 18.haftasından sonra meydana gelen vajinal kanamalar da plasenta hastalıklarının belirtilerindendir. Ultrason sonrası plasenta sorunlarından şüphelenilirse MR görüntüleme ile tanı konulabilir. MR görüntüleme ile plasentanın yapışma miktarı da belirlenmektedir.

  Plasenta Perkreata Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

  Plasenta Perkreata oluşumu önlemenin veya oluştuktan sonra düzeltilmesinin tıbbi bir yolu bulunmamaktadır. Fakat plasenta perkreata oluşumundan sonra doğum planlamasının hekim ile tekrar yapılması gerekir. Plasenta perkreata varlığında normal vajinal doğum yapılamaz. Plasenta perkreata sorunu bulunan hamilelerde doğum sezaryen olarak gerçekleşir. Doğumdan önce aşırı kanama riskine karşı kan bankası ile görüşülür ve diğer hazırlıklar yapılır. Anne ve bebeğin risk altında olmaması için sezaryen doğum genellikle en geç 37. haftaya kadar gerçekleştirilir. 37. haftadan önce gerçekleşecek doğumlarda bebek steroid ile desteklenir.

  Diğer yandan doğumdan sonra plasentanın rahimden ayrılması için cerrahi operasyon uygulanabilir. Normal şartlarda vajinal doğum sonrası plasenta komplikasyon oluşmadan rahimden ayrılmaktadır. Plasenta yapışması ise rahimden ayrılma sırasında aşırı kanama gibi komplikasyonlara sebep olur. Doğum sonrasında tekrar hamilelik düşünmeyen annelerde sezaryen histerektomi(rahim alınması) uygulanabilir.

  Doğurganlığını kaybetmek istemeyen kadınlarda konservatif tedavi yöntemleri ile plasenta eritilmesi sağlanabilir. Fakat medikal işlemlerin başarı ihtimali kesin değildir ve ilerde oluşacak hamileliklerde de oluşabilecek sorunlar hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

  Gaziantep Plasenta Perkreata Tedavisi Fiyatları

  Plasenta perkreata ileri seviye plasenta yapışması durumudur. Plasenta yapışması ya da plasenta adezyon anormalileri üç farklı şekilde oluşabilir. Bunlar plasenta akreata, plasenta inkreata ve plasenta perkreata olarak sıralanır. Plasenta perkreata bunların arasında en nadir görüleni ama en ileri seviyedir. Bu vakalarda plasenta yapışması rahim duvarı dışarısına ilerlemekte ve çevre dokulara da yapışabilmektedir. Bu nedenle plasenta perkreata cerrahisi oldukça zor ve cerrahi deneyim gerektiren ameliyatlardır.

  Gaziantep plasenta perkreata tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ‘dan randevu oluşturabilirsiniz.


  Bize Mesaj Gönderin!