Kürtaj

  Kürtaj Gaziantep

  Kürtaj Gaziantep işlemi; istenmeyen veya sağlık sorunlarına yol açabilecek gebeliklerin sonlandırılması için yapılır. İsteğe bağlı kürtaj işlemi dünyada sadece 52 ülkede yasaldır. Bu ülkelerin arasında Türkiye de bulunmaktadır. 10 haftaya kadar olan gebelikler isteğe bağlı olarak, herhangi bir neden belirtilmeksizin sonlandırılabilir. Gebeliğin 10 haftayı geçtiği durumlarda ise Gaziantep kürtaj işlemi ancak bir sağlık sorunu durumunda gerçekleştirilebilir.

  Kürtaj birçok şekilde gerçekleşebilen bir işlemdir. İşlemin nasıl gerçekleşeceği ve bireyin ne gibi yükümlükleri olduğunu öğrenmek için yazımızın geri kalanını okuyabilirsiniz. Gaziantep kürtaj işlemi hakkında özel sorularınız için bizi arayabilir, Op. Dr. Eyyüp Süer Timur’dan randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin çeşitli yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Bazı durumlarda gebelik durumu anne adayının sağlık durumunu kötü şekillerde etkileyebilir veya doğacak olan çocukta ciddi bir hastalık görülme riski olabilir. Bu gibi durumlarda kürtaj işlemi, doktor muayenesi ve onayı doğrultusunda gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda 10 haftaya kadar olan gebelikler, gebe olan kadının isteği ve varsa eşinin de onayıyla sonlandırılabilir. Bekar olan 18 yaşından büyük kadınlar yalnızca kendi talepleri ile 10 haftaya kadar olan gebeliklerini sonlandırabilirler.

  Kürtaj, günümüzde en sık carmen enjektörü denilen vakumlu modern bir cihaz yardımıyla rahimde oluşturulan negatif basınç ile gebeliğin sonlandırılması şeklinde gerçekleşmektedir. Gaziantep vakumla kürtaj veya vakumlu kürtaj olarak bilinen bu yöntem diğer yöntemlere kıyasla çok daha modern ve konforludur.

  Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Vakumla kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması için kullanılan son derece modern ve hızlı bir uygulamadır. Bu işlem

  Duruma göre genel veya lokal anestezi altında gerçekleşebilen vakumlu kürtaj işlemi, rahimde oluşturulan negatif basınçla embriyo ve beraberindeki parçaların çıkarılması sayesinde gerçekleşir. Bu işleme bağlı rahim herhangi bir zarar görmez ve daha sonraki gebelikler için bir risk oluşmaz.

  Kürtaj Kimlere Yapılabilir?

  Kürtaj isteğe bağlı, sağlık sorunlarını giderme veya önleme amaçlarıyla yapılabilmektedir. Bu amaçlar dahilinde kürtajın kimlere yapılabileceği değişmektedir. 18 yaşından büyük olan kadınlar 10 haftaya kadar olan gebeliklerini isteklerine göre sonlandırabilirler. Eğer evli iseler eşlerinin onayı da gerekmektedir.

  18 yaşından küçük bireylere aile onayıyla bile kürtaj yapılamaz. 18 yaşından küçük bireylerde kürtajın yapılabilmesi için önce yasal mercilerin bilgilendirilmesi gerekir.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj, birçok farklı yöntemle gerçekleşebilen bir işlemdir. Geleneksel kürtaj işleminde küret adı verilen aletlerle rahim için kazınır ve gebelik sonlandırılır. Vakumlu kürtaj işleminde ise rahme uygulanan negatif basınç ile embriyo tahliye edilir. Vakumlu kürtaj çok daha hızlı ve modern bir işlemdir. Bir diğer kürtaj yöntemi ise ilaçlı kürtaj işlemidir. Bu yöntem halk arasında düşük hapıyla kürtaj veya ilaçla bebek düşürme isimleriyle de bilinmektedir. Kürtaj işlemi yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bilinmelidir ki, merdiven altı kürtaj işlemleri ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bazı durumlarda bu işlemler kişinin ölümüyle bile son bulabilmektedir. Yetkisi olmayan kişilerin kürtaj işlemi gerçekleştirmesi yasalara göre suçtur ve ciddi cezaları vardır. Uzman bir doktor tarafından, ideal şartlar altında gerçekleşen kürtaj işlemi ise son derece güvenli ve hızlı bir operasyondur.

  İlaçlı Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Düşük hapıyla kürtaj olarak da bilinen bu işlem; daha çok 10 haftadan büyük, yaşamla bağdaşmayan anomalisi olan sağlıksız gebeliklerde uygulanır. Hastane ortamında oral ve vajinal yolla uygulanan ilaçlar rahim kasılmalarını tetikler ve bu kasılmalar sayesinde rahimde bulunan embriyo ve beraberindeki kalıntılar kanama yoluyla vücuttan tahliye edilir. Bazen bu işlem sonrasında rahimde parça kalabilir ve bu parçalar revizyon vakumlu kürtaj ile temizlenir.

  Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Vakumlu kürtaj son dönemlerde en sık tercih edilen kürtaj yöntemidir. Genel veya lokal anestezi altında olan hastanın rahim ağzı, özel bir alet yardımıyla genişletilir. Sonrasında ise özel bir vakum cihazı yardımıyla rahimde negatif basınç oluşturulur. Negatif basınç, rahimdeki embriyonun ve beraberindeki kalıntıların kolayca alınmasına olanak sağlar. Daha sonra ise ultrason yardımıyla rahimde bir parça kalıp kalmadığı kontrol edilir. Tüm işlem yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Hasta bu işlemlerin hiçbirini hissetmez. Yarım saat kadar dinlenen hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

  Kürtaj işlemi sonrasında, geçirdiğiniz operasyonun kapsamına göre doktorunuz sizi en iyi şekilde bilgilendirecektir. İyileşme sürecinin hızlı ve sağlıklı olabilmesi için doktor tavsiyelerine uymak çok önemlidir. Bu tavsiyelere;

  • Doktor tarafından aktarılan süre boyunca denize veya havuza girmemek, hamam gibi kamusal alanlarda bulunmamak,
  • 2 hafta boyunca cinsel birliktelikte bulunmamak,
  • Ağır işler yapmamak,
  • Spor faaliyetlerine katılmamak,
  • İşlem sonrasında doktor kontrolünü aksatmamak,
  • Herhangi bir ikincil enfeksiyon riskine karşı kişisel hijyene dikkat etmek gibi örnekler verilebilir.

  Kürtaj Fiyatları Gaziantep 2021, 2022

  Gaziantep kürtaj işlemi, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında tercih edilen ve çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilen bir operasyondur. Bu operasyon dahilindeki tüm süreçler, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden operasyonun şekli ve kapsamı kişiden kişiye değişebilir.

  Gaziantep kürtaj fiyatları da yukarıda saydığımız sebepler yüzünden değişiklik gösterebilmektedir.

  Gaziantep vakumlu kürtaj fiyatları ve diğer bilgiler hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, kadın hastalıkları alanında uzman olan Op. Dr. Eyyüp Süer Timur’dan randevu alabilirsiniz.


  Bize Mesaj Gönderin!