Kanser Taraması

  Kanser Taraması Gaziantep

  Kanser taraması Gaziantep, rahimde veya rahim ağzında kanser kontrollerinin yapılmasına yönelik testlerin uygulanmasıdır. Rahim ağzı kanseri için smear testi uygulanırken rahim kanseri teşhisinde endometrial biyopsi uygulaması yapılmaktadır. Kanser taraması sayesinde kanser oluşumu erken teşhis edilerek hızlı ve etkili bir tedavi uygulanabilmektedir.

  Rahimde meydana gelen kanser türlerinin tedavisinde histerektomi (rahim alma ameliyatı), kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Kanser taraması ile ilk evrelerde teşhis edilen rahim bölgesi kanserlerinin tedavi şansı çok daha yüksektir. Bu sebeple kanser riskine karşı bu testlerin yapılması hayati değer taşır. Kanser taraması Gaziantep hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri) Nedir ?

  Rahim kanseri ya da endometrium kanseri uterus(rahim) içindeki zarda meydana gelen jinekolojik bir kanser türüdür. Endometriumda salgı üretme görevi bulan hücrelerin kanserleşmesi ile endometrium kanseri meydana gelebilir. Rahim kanseri vajinal kanamaya sebep olduğundan erken teşhis oranı yüksek bir kanser türüdür. Bu kanser özellikle menopoz sonrası 50 ile 60 yaşları arasında görülür.

  Rahim kanserinin görülme riskini arttıran bazı faktörler bulunmaktadır. Özellikle hormon seviyesinde değişikliğe neden olan hormon tedavisi, obezite, adet kanamasında erken başlangıç veya geç yaşta menopoz, şeker hastalığı, gebelik gibi durumlarda östrojen, progesteron ve insülin dengelerinin oynaması ile rahim kanseri riski artmaktadır. Hormonların yanı sıra genetik yatkınlık, yumurtalık hastalıklarının bulunması, meme kanseri tedavisi görme gibi durumlar da rahim kanseri riskini arttırmaktadır.

  Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Nedir ?

  Rahim ağzı kanseri, serviks adlı bölgede görülen bir genital kanser türüdür. Serviks yani rahim ağzı vajina ve rahimi bağlayan ve rahmin alt kısmında bulunan bölgeye verilen isimdir. Serviks kanseri doğurganlıktan bağımsız olarak cinsel hayatı aktif olan her kadında görülebilir. Fakat genellikle 35 ile 55 yaş arasında görülmesi daha yaygındır.

  Serviks bölgesinde kanserleşme genellikle uzun bir süreç sonucunda meydana gelir. Bu süreç kanser öncesi değişikliklerin bulunduğu ve yıllar sürebilen bir zaman aralığıdır. Bu kanser öncesi değişimler kanser öncüsü hücreler üretmektedir. Bu yüzden düzenli uygulanan kanser taraması sayesinde rahim ağzı kanseri önlenebilir. Özellikle aktif cinsel hayatın başlamasından üç yıl sonra düzenli Smear testleri uygulanması önerilmektedir.

  Rahim ağzı kanseri görülme riskini arttıran faktörler:

  • Fazla seksüel partner bulunması
  • Erken yaşta cinsel hayat başlangıcı
  • Yakın akrabalarda rahim ağzı kanseri bulunması
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Beslenme düzeninin yetersiz olması şeklinde sıralanabilir.

  Özellikle cinsel hayatta birden fazla partner bulunması rahim ağzı kanseri riskini arttırmaktadır. Servikal kanser görülen kadınlarda cinsel yol ile bulaşan HPV virüsü görülme oranı da oldukça yüksektir.

  Kanser Taraması Nedir ?

  Kanserleşme öncesinde veya kanserin erken döneminde kanserleşen hücrelerin tespit edilmesine yönelik uygulanan testler ile kanser taraması gerçekleştirilmektedir. Özellikle rahim ağzı kanseri düzenli taramalar ile kontrol edilen bir kanser türüdür çünkü rahim ağzı kanseri uzun bir kanser öncesi süreç sonrasında oluşur. Diğer yandan rahim kanseri için düzenli yapılması önerilen bir tarama testi yoktur. Rahim kanseri belirtilerinden sonra yapılan biyopsi ve diğer tanı yöntemleri ile tespit edilir.

  Rahim Kanseri Tanısı Nasıl Konulur ?

  Rahim kanseri tanısı genellikle bu kanser çeşidinin semptom göstermesi sebebiyle erken konulabilir. Rahim kanserinin en spesifik belirtisi anormal vajinal kanamalardır. Menstrüel döngüsü dışında meydana gelen bu kanamalar özellikle menopoza girmiş kadınlarda daha belirgin olacağından kolay teşhis edilebilir. Kanama dışında pelvik ağrılar, istemsiz kilo verme ve vajinal akıntılar ile semptom verebilir.

  Rahim kanseri tanısı için üç ana yöntem kullanılmaktadır. Birincisi histeroskopi yöntemi ile kesik açılmadan rahim içerisine girilir. Bu yöntemde rahim içerisi kamera ile görüntülenir ve gerekirse biyopsi örneği alınır. İkinci işlem olan endometrial biyopsi ile lokal anestezi altında rahim içi dokusundan vakumlama ile doku alınmaktadır. Bu işlem muayene ofisinde birkaç dakikada uygulanan bir işlemdir. Endometrial biyopsinin yeterli olmadığı durumda dilatasyon ve küretaj yöntemi ile endometrial doku örneği alınabilir. Bu yöntemde genel anestezi uygulanarak özel aletler ile rahim içi dokusu alınır.

  Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testi (Smear) Nedir ?

  Smear testi rahim ağzı kanseriyle bağlantılı kanser öncesi veya kanserleşmiş hücrelerin tespiti için kullanılan bir tarama testidir. Smear testi ile tedavi edilebilir dönem kaçırılmadan kanser tanısının konulması amaçlanır. Smear testi 21 yaşından itibaren aktif cinsel hayatı bulunan kadınlarda yıllık tekrarla uygulanır.

  Smear testi ağrısız ve kısa süreli bir uygulamadır. Bu uygulamada rahim ağzına muayene aleti(spekulum) yerleştirilir ve rahim ağzından bir fırça ile örnek alınır. Bu örnekte bulunan hücreler mikroskobik olarak patoloji uzmanı tarafından incelenir. Smear testi negatif çıkmadığı takdirde kolposkopi, biyopsi ve nadir olarak küretaj uygulanır. Kanser öncesi hücreler kolposkopi sırasında dondurularak veya lazer ile önlenebilir.

  Gaziantep Kanser Taraması Fiyatları

  Kadınlarda jinekolojik kanser taramaları genital kanserleşme veya pre-kanseröz oluşumların tespiti için kullanılan test yöntemleridir. Rahim ağzı kanserinde smear adlı tarama testi kullanılırken, rahim kanserinde biyopsi ile tanı testleri uygulanır. Rahim ve serviks kanserlerinin erken teşhis edilmesi başarılı tedavi için oldukça önemlidir. Bu sebeple smear testinin düzenli yapılması ve düzenli jinekolojik muayene erken kanser teşhisi için oldukça önemlidir.

  Smear testi ve endometrial biyopsi ofis ortamında kolaylıkla uygulanabilen hücre örneği alma işlemleridir. Gaziantep kanser taraması fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ile görüşebilirsiniz.


  Bize Mesaj Gönderin!