Histerektomi Gaziantep

  Histerektomi Gaziantep

  Histerektomi Gaziantep rahmin yani uterusun alındığı ameliyattır. Rahim gebelikte bebeğin geliştiği organdır. Doğum sırasında kasılmalarla bebeğin doğmasını sağlar. Gebelik olmaması durumunda rahmin iç yüzeyi yani endometrium her ay adet kanaması ile atılır. Histerektomi; miyom, kanser, rahim zarı iltihabı, rahim sarkması, anormal uterin kanama gibi nedenlerle yapılabilir. Histerektomi çeşitli şekillerle yapılabilen bir ameliyattır.

  Yazımızın devamında Histerektomi Gaziantep ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Histerektomi Gaziantep ameliyatı işlemleri için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Eyyüp Süer Timur’dan randevu alabilirsiniz.

  Histerektomi Nedir?

  Kadın üreme organları; rahim, serviks, vajina, fallop tüpleri ve yumurtalıklardır. Bu organlar arasında rahmin görevi doğuma kadar bebeğe ev sahipliği yapmaktır. Rahim pelvis isimli bölgede bulunan ve düz kastan oluşan bir organdır. Döllenme olayı rahimde gerçekleşir. Döllenme sonrası fetüs rahime tutunarak doğuma kadar gelişimini tamamlar. Doğum zamanı geldiğinde rahim düzenli kasılmalar oluşturarak bebeğin dünyaya gelmesini sağlar. Döllenmenin olmadığı durumlarda rahim iç dokusu her ay adet döngüsünün sonunda adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır.

  En sık gerçekleştirilen jinekolojik operasyonlardan biri olan histerektomi, çeşitli nedenlerle rahmin alınmasına gerek duyulduğu zaman uygulanan bir ameliyattır. İlaç tedavisi ve diğer cerrahi dışı yöntemlerle tedavi sağlanamaması durumunda son çare olarak histerektomiye başvurulur. Büyük bir ameliyat olduğundan uzun bir iyileşme süreci gerektirir.

  Standart histerektomi ameliyatı gerekli bir neden olmadıkça yumurtalıkların ve tüplerin alınmasını içermez. Fakat gerekli hallerde histerektomi sırasında bu organlar da alınabilir.

  Histerektomi ameliyatı sonucunda hasta üreme işlevini kaybeder. Aylık adet kanamaları da son bulur. Fakat yumurtalıklar alınmamışsa hasta menopoza girmez, menopoz semptomlarını hissetmez.

  Gelişen teknoloji sayesinde ve ameliyatı yapacak olan doktorun da deneyimli olması koşulu ile hastalar konforlu bir ameliyat süreci geçirmekte ve sonrasında da sağlıklı bir yaşam sürmektedirler.

  Hangi Durumlarda Histerektomi Yapılır?

  Histerektomi ameliyatı sezaryen ameliyatlarından sonra en sık gerçekleştirilen jinekolojik operasyondur. Rahimden kaynaklı hastalıklar nedeniyle gerçekleştirilir. Ağır adet dönemleri, uzun süreli pelvik ağrılar, anormal kanamalar, myomlar, yumurtalık, fallop tüpleri, rahim, rahim ağzı kanserlerinin tedavisinde histerektomi uygulanabilir.

  Histerektomi yapılması gereken durumlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Büyük ya da çok sayıda miyomun varlığı,
  • Adet döneminde sürekli aşırı ağrı yaşanması,
  • Rahimde dışarı sarkma,
  • Döl yatağında et parçacıklarının bulunması,
  • Kronik pelvik ağrı,
  • Doğum sonrası durdurulamayan kanama,
  • Yumurtalık, fallop tüpleri, rahim, rahim ağzı kanserleri
  • Tedaviye cevap vermeyen adet bozuklukları,
  • Endometrial hiperplazi.

  Histerektomi Nasıl Yapılır?

  Rahmin cerrahi olarak alınması olan histerektomi ameliyatının aşağıda sayılan dört faklı türü bulunmaktadır.

  • Total histerektomi; Bu ameliyatta rahim ve rahim ağzı çıkarılır. En sık yapılan histerektomi çeşididir. Total histerektomi genellikle subtotal histerektomiye göre daha çok tercih edilir, çünkü, rahim ağzının da rahim ile birlikte çıkarılması, ileri bir zamanda hastada rahim ağzı kanseri gelişme riskini ortadan kaldırır.
  • Subtotal histerektomi; Bu ameliyatta sadece rahmin ana gövdesi(uterus) çıkarılır ve rahim ağzı(serviks) yerinde bırakılır. Ancak sonrasında rahim ağzı kanseri gelişmesi riskine karşı bu işlem çok sık tercih edilmez.
  • Bilateral salpingo-ooferektomi ile total histerektomi; Bu ameliyatta rahim ile birlikte serviks, fallop tüpleri ve yumurtalıklar da çıkarılır.
  • Radikal histerektomi; Bu ameliyatta fallop tüpleri, vajinanın bir kısmı, yumurtalıklar, lenf bezleri ve yağ dokusu dâhil olmak üzere rahim ve çevresindeki tüm dokular çıkarılır. Kemoterapi ve ışın tedavisi gibi diğer tedaviler uygun olmadığında veya hastada işe yaramadığında kanser tedavisi için radikal histerektomi uygulanır.

  Histerektomi ameliyatı dört farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Bunlar abdominal histerektomi, vaginal histerektomi, laparoskopik histerektomi ve robotik histerektomi ameliyatlarıdır.

  Abdominal Histerektomi Nedir?

  Abdomen karın bölgesine verilen isimdir. Bu yöntemde rahim alt karın bölgesinde açılan bir kesiden dışarı çıkarılır. Bu yöntem genellikle rahmin fibroidler(miyom) ya da pelvik tümörler nedeni ile çok büyüdüğü ve vajinal histerektomi yapılamadığı durumlarda uygulanır. Bilateral salpingo-ooferektomi ile total histerektomi ve radikal histerektomi ameliyatlarında da bu yöntem tercih edilir. Rahmin büyüklüğü ve histerektomi çeşidine göre karında dikey ya da yatay bir kesi açılabilir.  Diğer histerektomi yöntemlerine göre iyileşme süresi daha uzundur. Fakat ameliyatı yapan hekime rahim ve diğer organları daha iyi değerlendirme imkanı sunar.

  Vaginal Histerektomi Nedir?

  Bu yöntemde rahim vajinanın üst kısmından açılan bir kesiden çıkartılır. Rahimi yerinde tutan bağlar vajina içerisinden yerleştirilen özel aletlerle kesilerek rahim bulunduğu yerden çıkarılır. Sonrasında açılan kesiler onarılır.  Hastanın görünen dokularında ve cildinde herhangi bir iz bırakmadığından hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. İyileşme süresi abdominal histerektomiye göre daha kısadır. Abdominal ve  laparoskopik histerektomiye göre daha az komplikasyona sebep olmaktadır. Vaginal Histerektomi Ameliyatının süresi yaklaşık bir saattir.

  Laparoskopik Histerektomi Nedir?

  Laparoskopik histerektomi ameliyatı kapalı ameliyat yöntemi ile rahmin çıkarılmasıdır. Bu yöntemde karın bölgesinden açılan küçük kesiklerden laparoskop adı verilen ve karın içini görüntülemeye yarayan bir alet yerleştirilir. Bu alet vasıtası ile hekim karın içerisindeki doku ve organları laparoskobun bağlı olduğu organdan büyütülmüş olarak görür. Açılan kesilerden işleme yardımcı aletler de karın içine sokularak rahimin vajinadan dışarı çıkarılması sağlanır. Bu yöntem kullanıldığında hastaların iyileşme süresi kısalmaktadır.

  Robotik Histerektomi Nedir?

  Laparoskopik ameliyatın bir çeşididir. Klasik laparoskopik histerektomi ameliyatından farklı olarak bu yöntemde operasyon sırasında hekimin kontrol ettiği bir robot kullanılır.

  Histerektomi Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

  Ameliyat sonrası iyileşme süreci hangi histerektomi yönteminin uygulandığına bağlı olarak değişmektedir. Operasyon sonrası hasta bir süre cinsel ilişkiden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır.

  Histerektomi Gaziantep hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Eyyüp Süer Timur’dan randevu alabilirsiniz.


  Bize Mesaj Gönderin!