Doğum Kontrol Yöntemleri Gaziantep

  Doğum Kontrol Yöntemleri Gaziantep

  Gelişen teknoloji ile beraber doğum kontrol yöntemleri de gelişmiştir. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kadın ve erkekler için uygulanan birçok doğum kontrol yöntemi mevcuttur. Bu nedenle eşler beraber karar vererek kendilerine en uygun korunma yöntemini seçebilirler. Hormonal yöntemler, bariyer yöntemleri, doğal yöntemler ve cerrahi yöntemler ile korunma ve planlı bir şekilde bebek sahibi olmak mümkün hale gelmiştir.

  Yazımızın devamında doğum kontrol yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Gaziantep doğum kontrol yöntemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Hormonal Yöntemler Nelerdir?

  Doğum kontrolünde hormonal yöntemler, hormonlar üzerine etki ederek gebeliğin oluşmasını çeşitli yollarla engelleyen uygulamalardır. Bu yöntemler doğum kontrol ve ertesi gün hapları, iğneler, implantlar ve doğum kontrol bandı şeklinde sıralanabilir.

  • Doğum Kontrol Hapı Nedir?

  Doğum kontrol hapları kadınlık hormonlarını etkileyerek yumurta oluşumunu engeller. Aynı zamanda serviks bölgesinde bulunan salgıları yoğunlaştırarak spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Bu haplar menstruasyon döneminin ikinci günü alınmaya başlanır. 21 gün boyunca her gün aynı saatte alınması istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için büyük önem taşır.

  Doğum kontrol haplarını her gün kullanmayı unutacak kişilerin, diyabet hastalarının, karaciğer bozukluğu olanların, yüksek tansiyon hastalarının ve adet düzensizliği yalayanların kullanmaması gerekir. Bununla beraber doğum kontrol haplarının adet dönemini düzenlemesi, yumurtalık ve rahim kanserine karşı koruma, kistlerin büyümesini engelleme gibi olumlu yararları da vardır.

  • Ertesi Gün Hapı Nedir?

  Ertesi gün hapları düzenli olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız ilişkiden sonra istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kullanılan akut bir çözümdür. İlişkiden sonra erken kullanımı koruma derecesini arttırmaktadır. Ertesi gün hapları korunmasız ilişki sonrası 72 saat etkili olmakla beraber ilk 12 saatte kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Hormonları etkileyerek gebeliği önleyen bu haplar, kısa zamanda yumurtalıklarda ani değişime neden olduğu için yan etkisi diğer yöntemlere göre daha fazladır.

  • Korunma İğnesi Nedir?

  Korunma iğneleri de haplar gibi hormonları düzenleyerek yumurta oluşumunu engeller. Doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanamayacak kişiler için korunma iğnesi uygun bir yöntemdir. Bu iğneler aylık ve üç aylık olarak yaptırılabilir.

  • İmplantlar Nedir?

  İçerisinde bulunan hormonlarla yumurtalığı etkileyerek, gebeliği önleyen bir yöntemdir. Bu yöntem, 3 yılda bir deri altına uygulanarak yapılır. İçinde bulunan protesteron hormonu rahim ağzında bulunan mukusu kalınlaştırarak spermin rahim içine ulaşmasını engeller.

  • Doğum Kontrol Bandı Nedir?

  Doğum kontrol bantları kol, bacak, göğüs gibi vücudun belli bölümlerine yapıştırılan ten rengi bantlardır. Bu bantlar 3 veya 4 cm genişliğindedir. Diğer koruma yöntemleri gibi yumurtlamayı engeller ve serviks bölgesinde bulunan salgıyı kalınlaştırarak spermin rahim içine ulaşmasını engeller. Bantların bulunduğu kutunun içerisinde 3 adet doğum kontrol bandı bulunur. Bu bantlar haftalık olarak değiştirilir. Üç haftanın sonunda 7 gün ara verilir ve yedinci günün sonunda işleme tekrar başlanır.

  Rahim İçi Araçlar Nelerdir?

  Rahim içi araçlar spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyen esnek yapılı araçlardır. RİA ve spiral olarak da adlandırılırlar. Spiraller çıkarıldıktan sonra hamile kalma olasılığı hemen başlar. Hormon salgılayan, bakır içeren ve yeni nesil spiral olmak üzere çeşitleri vardır. Uzmanlar tarafından rahim içine yerleştirilirler. 4 cm boyutunda olan bu plastik araçların içerisinde açılan kollar bulunur.

  Bakır içeren spiraller 10 yıllık süre boyunca kullanılır. Spiralin takıldığı ilk iki yıl hamile kalma olasılığının %1’den az olması nedeniyle koruyuculuğu yüksek bir yöntemdir. Hormonlu spiraller ise 5 yıllık süre boyunca koruma sağlarlar. Rahme etki ederek mukusu kalınlaştırır ve spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Hormonlu spirallerin kanama miktarını azaltma etkisi olduğu için özellikle kanaması fazla olan kadınlarda bu yöntem tercih edilir. Bu spiraller adet döneminde yaşanan kramp ve ağrıları da azaltabilirler. Yeni nesil spiraller de diğerleriyle aynı amaç için kullanılır fakat çok küçük çubuklar şeklinde olması nedeniyle rahme daha kolay uyum sağlayarak yan etkileri azaltıyor.

  Bariyer Yöntemleri Nelerdir?

  Doğum kontrolünde bariyer yöntemleri spermin önüne bir bariyer konularak overlere ulaşmasını engellemek için kullanılır. Prezervatif, diyafram ve spermisit gibi çeşitleri vardır.

  • Prezervatif Nedir?

  Prezervatif kauçuktan elde edilen lateks bir kılıftır. Bu kılıf dayanıklı, esnek ve su geçirmez özelliğe sahiptir. Prezervatif kondom olarak da adlandırılır. İstenmeyen gebeliği önlemek amacıyla kullanılmasının yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla da kullanılır. Bu nedenle kullanımı yaygın bir doğum kontrol yöntemidir. Bu doğum kontrol yöntemi erkekler tarafından kullanılır. İlişki öncesi kullanımı korunma oranını arttırmaktadır. Prezervatifler ilişkiye girmeden önce ereksiyon halindeki penisi komple kaplayacak şekilde giydirilmeli, herhangi bir yırtık veya delik olmadığı kontrol edilmelidir.

  • Diyafram Nedir?

  Diyafram kondom gibi lateks materyalden yapılan bir bariyerdir. Kadınlar için tasarlanmış bu kılıflar şapka şeklinde olup rahim ağzına takılırlar. Diyaframlar tekrar kullanılabilir bariyerler olması nedeniyle, doğum kontrol hapı kullanmayı tercih etmeyen kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Diyaframı ilk defa kullanacak kadınların, doktora başvurarak uygun bedenin belirlenmesi tavsiye edilmektedir. Uygun beden belirlendikten ve nasıl takılacağı öğrenildikten sonra, diyafram krem veya kayganlaştırıcı yardımıyla rahim içine yerleştirilir. İlişkiye girmeden 6 saat önce takılmakla birlikte ilişki sonrası 8 ila 24 saat arasında çıkartılabilir.

  • Spermisitler Nedir?

  Spermisitler; sperm hücrelerinin yumurtayı döllemeden ölmesini sağlayan tablet, fitil, krem, köpük şeklinde jel olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Bu çeşitlerin içerisinde bulunan kimyasallar spermi öldürerek gebeliğin oluşmasına engel olurlar. Seçilen çeşide göre kullanımı farklılık gösterir. Krem, jel şeklinde olanlar tercih edilirse ilişkinin hemen öncesinde vajinanın iç kısmına kadar uygulanmalıdır. Fitil veya tablet şeklinde uygulanan spermisitlerde ise hijyen sağlandıktan sonra el yardımıyla vajinanın içine yerleştirilmeli ve ilişki sonrası iki saat banyo yapılmamalıdır. Spermisitlerin diğer koruyucu yöntemlerle birlikte kullanımı koruyuculuğunu arttırır.

  Doğal Yöntemler Nelerdir?

  Doğal yöntemler, çiftlerin herhangi bir ilaç veya araç olmadan korunması şeklinde tanımlanabilir. Bu yöntemde gebelikten korunmak için, geri çekilme ve yumurtlama takviminden faydalanılır.

  • Gerçi Çekilme Nedir?

  Geri çekilme, ilişki esnasında erkeğin spermlerini kendisini geri çekerek rahim dışına boşaltması şeklinde yapılan bir doğum kontrol yöntemidir. İlişki esnasında erkeğin salgıladığı kayganlaştırıcı sıvı içerisinde bulunan sperm hücrelerinden dolayı gebeliği engelleme olasılığı düşük bir yöntemdir. Çiftler tarafından çok tercih edilen bir uygulama olmakla beraber kadının yumurtlama döneminde olması halinde döllenmenin gerçekleşmesi muhtemeldir.

  • Yumurtlama Takvimi Nedir?

  Kadınlarda menstruasyon dönemi takip edilerek yumurtlama zamanının hesaplandığı doğum kontrol yöntemidir. Yumurtlama zamanı vücut sıcaklığı ve vajinal akıntılar baz alınarak takvim yardımıyla hesaplanır. Fakat koruyucu özelliği diğer doğum kontrol yöntemlerine göre düşüktür.

  Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

  Cerrahi yöntemler gebeliğin oluşmasını engellemek için uygulanan, kanalların bağlanması yöntemidir. Tubal sterilizasyon ve vazektomi cerrahi korunma yöntemleridir.

  • Tubal Sterilizasyon Nedir?

  Tubal sterilizasyon kadın tüplerinin bağlanarak gebeliğin önlenmesi işlemidir. Laparoskopik cerrahi ile yapılan bu müdahale kısa sürede gerçekleştirilen basit bir ameliyattır. Fakat işlem basit olmakla birlikte bağlanan tüplerin tekrar açılması zor ve maliyetli olabilmektedir. Tüplerin bağlanması genel olarak, fazla doğum yapmış veya 35 yaş üstünde olan kadınlara tavsiye edilir. Erken menopoz veya cinsel isteğin azalması gibi yan etkileri bulunmamaktadır.

  • Vazektomi Nedir?

  Vazektomi gebeliğin engellenmesi için spermlerin testislere geçtiği kanalın bağlanmasıdır. Bu yöntemle boşaltılan sıvıda bir değişiklik olmamakla birlikte içerisinde sperm hücresi bulunmaz. Sperm hücresi bulunmadığı için de herhangi bir döllenme gerçekleşmez. Vazektomi ameliyatı lokal anestezi yardımıyla kısa sürede gerçelleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Tubal sterilizasyon gibi geri dönüşü zor bir ameliyat olduğu için ileri yaşlardaki veya çocuk yapmayı düşünmeyen kişilere tavsiye edilir.

  Doğum Kontrol Yöntemleri Gaziantep Fiyatları

  Doğum kontrol yöntemleri çiftlerin tıbbi durumuna, yaşına ve tercihlerine göre belirlenir. Bu nedenle fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Gaziantep doğum kontrol yöntemleri fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için Op. Dr. Eyyüp Süer Timur ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.


  Bize Mesaj Gönderin!